A felvételi eljárás menete
1) A jelentkezés feltételei
Nyolcosztályos gimnáziumi osztály |
Négyosztályos gimnáziumi osztály |
általános iskolák negyedik osztályos tanulói |
általános iskolák nyolcadik osztályos tanulói hat- illetve nyolcosztályos gimnázium nyolcadik osztályos tanulói |
2) Tájékoztató szülői értekezletek
A tájékoztató szülői értekezletre 2024. november 12-én és 19-én 18 órakor kerül sor iskolánk Fényi Ottó termében.
Kérjük Önöket, hogy felmerülő kérdéseiket írják meg az igazgato@premontrei.hu email címre, és rövidesen válaszolunk rá.
3) Jelentkezés az írásbeli vizsgára
Iskolánkban minden osztálynál a jelentkezés alapfeltétele a központi írásbeli felvételi megírása. A központi írásbeli felvételire jelentkezés határideje 2024. december 2.
A jelentkezési lap iskolánk portáján beszerezhető, illetve a www.oh.gov.hu honlapról letölthető. A kitöltött jelentkezési lapot le lehet adni az iskola portáján vagy fel lehet adni postán.
A központi felvételit bármely olyan iskolában megírhatják a tanulók, amelyik központi felvételit írat. Kérjük azoknak a jelentkezőknek a szüleit, akik valamilyen részképességi zavarban szenvednek, hogy a problémájukat igazoló hivatalos iratokkal együtt még a jelentkezési határidő lejárta előtt keressék meg iskolatitkárunkat.
4) Az írásbeli vizsga
A jelentkezők központi írásbeli felvételi vizsgát tesznek magyar nyelv és irodalomból valamint matematikából.
Az írásbeli felvételi vizsga időpontja: 2025. január 18. (szombat) 10.00-tól 11.45-ig.
A negyedik és nyolcadik osztályosoknak is a pótírásbeli időpontja: 2025. január 28. (kedd) 14.00-tól 15.45-ig. A pótírásbelik időpontjában csak azokat tudjuk fogadni, akik nagyon alapos indokkal és ezt igazoló irattal rendelkeznek.
Az írásbeli vizsgára külön értesítést nem küldünk. Kérjük a jelentkezőket, hogy a vizsganapon legkésőbb 9.30-ig, illetve a pótírásbeli napján 13.30-ig érkezzenek meg. Az iskolai kijelzőkön tájékoztatást kapnak a vizsga helyszíneiről. A szülők a járványhelyzettől függően a bejáratig kísérhetik gyermekeiket, várakozási lehetőséget – amennyiben szükséges – a premontrei auditóriumban biztosítunk.
A vizsga első részében magyar nyelv és irodalomból töltenek ki feladatlapot a jelentkezők (időtartama 45 perc). Ezután 15 perces szünet következik.
A vizsga második részében matematikából töltenek ki feladatlapot a jelentkezők (időtartama 45 perc) . Az írásbeli vizsgán matematikából csak körző, vonalzó és szögmérő használható. (Étel, ital bevihető, amennyiben szükséges.)
Tájékozódás az írásbeli vizsga eredményeiről (a kijavított dolgozatok megtekintése)
Az írásbeli dolgozatokat 2025. január 24-én, 9 és 17 óra között lehet megtekinteni. Ekkor vehetők át az értékelő lapok is. Az írásbeli dolgozatokat a szülő saját költségére fénymásolatban megkaphatja. Amennyiben a családnak lehetősége van lefotózni a dolgozatot, kérjük – környezetvédelmi megfontolásokból – lehetőleg ezt a megoldást válasszák. Amennyiben a dolgozatok javításával kapcsolatosan észrevételük van, ezt a következő munkanapon 16 óráig tehetik meg írásban, az igazgatónak címezve.
Jelentkezés az iskolába
A jelentkezéshez a következő dokumentumokra van szükség:
- „Központi jelentkezési lap - ezt nyolcadikosoknál az általános iskola tölti ki, a negyedik osztályosok egyéni jelentkezők, így ők maguk intézik. A jelentkezési lapot a KIFIR felületén tudják előállítani az adatlappal együtt. A regisztrációval kitöltött lapokat ki kell nyomtatni, majd a „Jelentkezési lap”-ot el kell juttatni a választott iskolába, az Adatlapot pedig a Felvételi Központba kell továbbítani 2025. február 20-ig (Oktatási Hivatal, 9001 Győr, Pf. 694.). A felvételivel kapcsolatos további információkat a www.oktatas.hu honlapon találnak. A jelentkezési lapra rá kell írni a megjelölt intézmény azonosítóját, kódszámát. A Premontrei Iskolaközpont azonosítója: 038127
- az írásbeli vizsgaértékelőlapja
- a negyedik osztályosoknál a 2024/25-ös tanév első félévi értesítőjének másolata
- plébánosi vagy lelkészi ajánlás (Kérjük, hogy a plébánosi/lelkészi ajánlást minden esetben papír alapon, zárt borítékban legyenek szívesek eljuttatni intézményünkbe!)
- motivációs levél, melynek be kell mutatnia a tanuló családi környezetét, hitéleti gyakorlatát, egyházközségi hovatartozását, hitoktatásban való részvételét, közösségekben való részvételét (pl. cserkészet, szkóla stb.), valamint legfőbb érdeklődési körét és korábban elért eredményeit (művészetek, ének-zene, tudományok, sport, hobbi stb.)
- az iskola saját jelentkezési lapja
A dokumentumok beérkezési határideje: 2025. február 20.
A felvételi pontok számítása
Nyolcosztályos gimnáziumi képzés:
A jelentkezők általános iskolai tanulmányi eredményeinek beszámítása (20 pont)
Nyolcévfolyamos képzésre jelentkezőknél a 4. osztály félévi tantárgyi eredményeit összegezzük: magyar nyelv és irodalom, matematika, környezetismeret, idegen nyelv.
A központi írásbeli vizsga eredménye (130 pont)
Az írásbeli magyar nyelvi és matematikai feladatlapok eredményeit a nyolcévfolyamos képzésre jelentkezők esetén 1,3-mal szorozzuk.
Szóbeli meghallgatás, motivációs beszélgetés (50 pont)
A szóbeli meghallgatás, ismerkedő beszélgetés részei:
- a jelentkező családja által benyújtott motivációs levél és az erre vonatkozó kérdések;
- a hitéletet, intelligenciát, logikai és kifejezőkészséget, és kreativitást felmérő beszélgetések.
Összesen elérhető: 200 pont
Négyévfolyamos gimnáziumi osztály
A jelentkezők általános iskolai tanulmányi eredményeinek beszámítása (100 pont):
Négyévfolyamos képzésre jelentkezőknél az alábbi 7. év végi és 8. félévi tantárgyi eredményeket összegezzük: matematika, történelem, magyar nyelv és irodalom, idegen nyelv, biológia, földrajz, kémia, fizika, informatika.
A központi írásbeli vizsga eredménye (200 pont)
Az írásbeli magyar nyelvi és matematikai feladatlapok eredményeit a következő módon értékeljük: a teljes pontszámot szorozzuk kettővel.
Szóbeli meghallgatás, motivációs beszélgetés (100 pont)
A mindenkit érintő hitéleti beszélgetés mellett
- az emelt óraszámú első idegen nyelvi képzésnél angolból,vagy németből lesz szóbeli felvételi
- az emelt szintű biológia-kémia tagozatra jelentkezőknek biológiából és kémiából lesz szóbeli vizsga
- az emelt szintű matematika tagozatra külön szóbeli meghallgatást nem tartunk.
- a történelem tagozatra jelentkezők a szóbeli felvételi témaköreit itt találják:
Felvételi történelem tagozatra.pdf (148 kB)
A hitéleti szóbeli meghallgatás, ismerkedő beszélgetés részei:
- a jelentkező családja által benyújtott motivációs levél és az erre vonatkozó kérdések;
- a hitéletet, intelligenciát, logikai és kifejezőkészséget, és kreativitást felmérő beszélgetések.
A szóbeli meghallgatás pontszámai:
nyelvi szóbeli (50 pont) és hitéleti szóbeli (50 pont).
A biológia-kémia tagozat szóbeli pontszámai: biológia és kémia szóbeli (50 pont), hitéleti szóbeli (50 pont).
A biológia-kémia emelt szintű képzésre történő szóbeli felvételin a diákoknak 10 perc felkészülési idő után 10 perc felelési idő alatt kell 3 különböző nehézségű problémafeladatra válaszolniuk. A kérdések a hetedikes teljes tanév és a nyolcadikos első félév tananyagához kapcsolódnak, de nem a szaktárgyi tudásra leszünk elsősorban kíváncsiak, hanem a diákok problémamegoldó képességére, gondolkodásmódjára, kreativitására. Természetesen a feladatok megoldásához mindkét tantárgyból minimális szakmai tudás elengedhetetlen.
A szóbeli felvételi témakörei biológiából és kémiából
A szóbeli felvételi témakörei idegen nyelvből
Adatkezelés
A központi felvételi vizsgával kapcsolatos tudnivalókról az alábbi tájékoztatást adjuk.
Rejtett titkok a gödöllői Premontrei Apátsági Templomban címmel tarottak sétát az Ars Sacra Fesztivál keretin belül az új apátsági templomban.