Cansat verseny
A Premontrei Iskolaközpont diákjainak beszámolója a Cansat versenyről:
Tavaly áprilisban az Európai Űrügynökség (ESA) diákműhold építő versenyének magyarországi fordulójának döntőjén vettünk részt (Cansat Hungary 2024). A verseny során egy kólásdoboz méretű, meghatározott feladatokat ellátó “műholdat” kellett építeni, amelyet egy rakétával kb. 1000 méter magasra fellőttek, ahonnan egy ejtőernyővel meghatározott sebességgel kellett visszaereszkednie a talajra. Az ereszkedés közben különböző méréseket kellett végeznie, amelyek eredményét rádión egy földi állomásnak le kellett sugároznia.
Cansatünk és az ESA kabalája
forrás: spot.sch.bme.hu
A mi műholdunk küldetése a légnyomás, hőmérséklet és gyorsulás mérése mellett a levegő széndioxid koncentrációjának mérése is volt. Ezeken a méréseken túl a műholdunk része volt még egy lefelé néző kamera is, mellyel fényképeket készítettünk az ereszkedés alatt. A képeket később egy saját mesterséges intelligencia modell segítségével elemeztük ki, mellyel utakat keresünk a zöld területeken, amely segítséget tud nyújtani a természetben való tájékozódásban.
Az eszköz sikeresen teljesített, és az elvégzett munkáért a csapatunk tudományos különdíjban részesült, illetve meghívást kapott számos eseményre, így történt például, hogy az ESA Esero programjának magyarországi megnyitóján is tarthattunk egy előadást iskolánk egyik korábbi csapatával együtt a projektünkről. Ezen kívül tavaly ősszel a projektünkkel részt vettünk a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen szervezett Tudományos Diákköri Konferenciára, ahol 2. helyezést értünk el, ezzel továbbjutva az áprilisban esedékes Országos Tudományos Diákköri Konferenciára.
Iskolánk csapatai az Esero Hungary megnyitón
forrás: eserohu.hu
A sikeres eredményünk jutalmaként lehetőséget kaptunk, hogy egy igazi műholdra is saját mérő-panelt fejlesszünk. A fejlesztésünk egy 45 x 30 x 3 mm-es, egyedi építésű, érzékelőkkel ellátott nyomtatott áramkör, amely hőmérséklet- és fényméréseket fog végezni az űrben a HUNITY (NMHH-1) műhold fedélzetén. A műhold az NMHH támogatásával a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatika Karának Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszéke és a Műegyetemi Rádió Club Egyesület vezetésével készül.
Az űrbe készülő paneljeink
A mérő-panelt fejlesztő csapat tagjai: Horel Anna, Csaba Zsigmond és Magó Máté. A Cansat projektben részt vettek még: László Fruzsina, Tamási Pál, Grébel Hanna, Pitlik Dóra és Tóth Rita.
A csapatunkat mentorálta: Dr. Seres István
összeállította: Magó Máté

Szeretettel hívunk minden kedves érdeklődőt, Premontrei öregdiákunk, Horváth Benedek zongorahangversenyére.

Rejtett titkok a gödöllői Premontrei Apátsági Templomban címmel tarottak sétát az Ars Sacra Fesztivál keretin belül az új apátsági templomban.